Napozás és egészséges szív?
A napfény úgy védi a szívünket, hogy elősegíti a bőrünkben lévő nitrogén-oxid természetes készleteinek felszabadítását – állapították meg a tudósok.
Az ősi időkben az emberek mindennapjaik felét a szabadban, a napon töltötték. Napjaink életstílusából következően egyre többen töltünk hosszú-hosszú órákat mesterséges fénnyel megvilágított, zárt helyiségekben. Ráadásul – a bőrrák veszélyeire hivatkozó figyelmeztetések miatt – ügyelünk arra, nehogy túlságosan sok nap érjen bennünket. A napfény elkerülése azonban azt is jelenti, hogy lemondunk annak egészségre gyakorolt pozitív hatásairól is. Ez pedig komoly következményekkel járhat.
Érdekes kutatási eredményeket hozott nyilvánosságra a témával kapcsolatban a Sunlight Research Forum (SRF). A hollandiai székhelyű non-profit szervezet elkötelezte magát amellett, hogy a nagyközönség számára is elérhetővé tegye a mérsékelt UV sugarak emberekre gyakorolt hatásával kapcsolatos legújabb orvosi és tudományos kutatások eredményeit.
A Dr. Richard Weller bőrgyógyász által vezetett kutatócsoport kimutatta, hogy a túl kevés napfény kedvezőtlenül hat szívünk és érrendszerünk egészségére. Télen – különösen az északi féltekén – egyértelműen gyakrabban fordul elő szívbénulás, szívroham és stroke. Ez annak a következménye, hogy a napfénynek egy sokkal vastagabb légköri rétegen kell áthatolnia a föld irányában, és eközben casino online sokat veszít ibolyántúli sugárzásából. Ám de pontosan ezek az ibolyántúli sugarak indítják be a bőrünkben lévő nitrogén-oxid jelző molekulák termelődését. Ezek a molekulák pedig kedvező hatással vannak szívünk és érrendszerünk egészségére. A nitrogén-oxid kitágítja a véredényeket, szabályozza a vérnyomást és elősegíti a véráramlást a szív felé.
„A napfény egészségre gyakorolt kedvező hatásainak alapos kutatása még nem valósult meg. Azonban számos tanulmány mutatott rá arra, hogy a visszafogott mértékű napozás jót tesz általános egészségünknek, ideértve szív- és érrendszerünket is. Télen, amikor a nap nagyon gyenge az északi féltekén, érdemes szoláriumba menni” – mondja Ad Brand, a Sunlight Research Forum (SRF) munkatársa.
Forrás: http://www.szolariumegyesulet.hu/